počítač problém

prohledat
4114 příspěvků (zobrazeno 901 až 950) od 15.02.2007 do 26.06.2026, založil/a petr s
řadit dle data
10:39:42
28.12.2022
David29
Něco bych potřeboval, ale nevím jestli to existuje nebo jestli to jde nějak řešit 3

Jedná se o set klávesice+myš bezdrát - potřeboval bych, aby dvě sady byly mezi sebou záměné

Zkrátka: K ntb mám připojenou přes hdmi televizi. Jenže si musím přenést i klávesnici a myš, nejde ovládat ntb tím, co mám u televize.

Něco jako rozdělovník asi neexistuje, co? Abych jeden vysílač zapojil fyzicky do dvou zařízení...
08:56:23
03.12.2022
David29
Já až budu mít čas a chut, projedu si to co mi posílal -> darklord 30.11.22 22:59:33: a napíšu jak dopadlo.
Píšu to tady spíš pro zajímavost
08:51:42
03.12.2022
David29
-> StepaNoFUN: Dáváš mi těžký otázky 3
Modem standartně vypínám úplně, převodník z optiky na linku jsem vynout zkoušel taky.

Jestli byl modem vypnutej nebo ne, nemá vliv..
22:59:27
02.12.2022
StepaNoFUN
-> David29: A reset zařízení (routeru, ve tvým případě AP) taky nic? Jsi připojenej přes IPv4, nebo přes IPv6?
22:51:53
02.12.2022
David29
-> darklord 30.11.22 23:10:13: Tak ne, musí to bejt jinej port 1
23:33:31
30.11.2022
dragon_cb_cz
-> darklord: Z pohledu toho NTB by to melo byt to same, z pohledu te CPE krabicky na druhem konci - kdo vi. Moc o nich nevim, ale z toho co se v praci resilo vim, ze to jsou hrozny srace 40
23:19:21
30.11.2022
David29
-> darklord 30.11.22 22:59:33: Dík, to bude asi ono. Až budu mít čas, vyzkouším
-> darklord 30.11.22 23:10:13: Příště taky vyzkouším 1

Zajímavostí asi je, že při předchozím modemu, to nedělalo vůbec žádný problémy
23:10:13
30.11.2022
darklord
-> dragon_cb_cz: u rovnakeho portu pocitam ze bude problem v tom ze nenastane full reset vratane noveho vyberu linkspeed, kedze to bude do par sekund. Myslim si, ze "iny port" je zbytocny, stacilo by chvilu pockat pri odpojeni a bude to fachcit aj v tom istom
23:02:36
30.11.2022
dragon_cb_cz
-> darklord: Tam to fixuje unload/reload modulu.. v tom případě by buď mělo stačit odpojit a zapojit (link reset) a nebo by to nemělo hrát roli. Ale pokud pomůže jen změna portu, tak to smrdí.
22:59:33
30.11.2022
darklord
-> David29: to by som tipol na nieco ala askubuntu.com/questions/. ../ubuntu-18-04-ethernet-d isconnected-after-suspend

Lenze na taketo dialkove debuggovanie som uz celkom unaveny z prace. Hladal by som v prvom rade problem v OS, porovnavat stav pred a po.
22:53:03
30.11.2022
dragon_cb_cz
-> David29 30.11.22 22:51:22: Zkusil bych asi jiný zařízení (notebook). Pokud s ním bude chování stejné, tak bych jim to omlátil ohlavu.

Pokud ne, tak by to mohlo být docela zajímavé debuggování 3
22:51:22
30.11.2022
David29
-> dragon_cb_cz: Bez výsledku, musím prostě využít jinej výstup... Je úplně jedno jakej.
Pak uspím počítač, probudím... A musím znova přepojit

Modem a kontrolka u výstupu bliká vždy normálně
22:40:01
30.11.2022
dragon_cb_cz
-> David29: A kdyz bys ho jen odpojil a zapojil zpatky do stejneho portu?
22:26:28
30.11.2022
David29
Chm, mám zajímavej bug 3

Pořídil jsem optíku od té-debile, modem nějakej Zyxel. Pro vyšší spolehlivost používám kabel, wifi trvale vypnutá.
A ted ten bug: Při každém zapnutí počítače (je fuk jestli nový zapnutí nebo probuzení), musím v modemu prohodit výstup LAN 3 Když to neprohodím, počítač se nechce připojit 9

Neví někdo co to jako má bejt? 3
15:01:02
07.10.2022
StepaNoFUN
-> Syny: tak bez problemu.
13:52:15
07.10.2022
Syny
-> StepaNoFUN: Jo, to jo :) Klasickou SDXC UHS-I mi to najde, jen mi slo o stejnou kapacitu u UHS-II.
13:10:11
07.10.2022
StepaNoFUN
-> Syny: pokud to zarizeni umi jen SD, tak ji to nenajde. Ale s tim jsem se u notasu ale snad nikdy nesetkal. Ale u nekolika starejch zarizeni jo. Musi to umet alespon SD-HC.
12:46:03
07.10.2022
Syny
Mozna blbej dotaz, ale radsi nez se pak divit. Jde klasicka SD karta UHS-II vrazit a precist v klasickej starej SD ctecce na notasu? Predpokladam, ze ano, jen to nevyuzije potencial rychlosti te UHS-II, ze? Jen se chci ujistit :)
18:37:31
05.10.2022
dragon_cb_cz
-> COL 02.10.22 22:49:35: No právě že ZFS tenhle klasický "vrstvený" model trošičku nabourává, ale asi ne nutně tak, aby nešlo udělat to co říkáš. Mám to teda už trochu v mlze, ale ZFS pokud vím používá CoW model, takže snapshot funguje tak, že bloky který by se normálně unlinkovaly a reclaimovaly jako volné místo zůstavají nalinkované, jen ne do live filesystému, ale do toho snapshotu. Ale jestli to dobře chápu, tak zůstavají v něm uvnitř, nikoliv mimo něj v poolu. Tzn ano, to co říkáš by jít mělo - pokud je ten FS zároveň přístupný jako blokový zařízení, tak klidně pomocí obyč dd - za předpokladu, že nebude namountovaný.

Ale je to asi dost hrubý způsob, jak ZFS zálohovat - právě vzhledem k tomu CoW a transakčnosti. Pokud vím, tak tam existuje něco jako zfs send/zfs receive , kdy se dají streamovat právě ty transakční logy, ne? Matně si vzpomínám, že jsme nějakým podobným způsobem dělali kdysi backupy, ale jako admin jsem s tím do styku nikdy nepřišel.
22:49:35
02.10.2022
COL
-> dragon_cb_cz 01.10.22 19:17:44: No, volume manager a FS v sobe prave kombinuje to ZFS samotne. Snapshot si predstavuju jako operaci nad daty FS, ktera tam udela casovy snimek a je to featura toho FS. Vrstve, ktera pracuje primo s disky a dela z nich nejakym nakonfigurovanym zpusobem pooly, by to melo byt ukradeny. Tomu FS samotnemu by melo teoreticky byt jedno z ceho je ten pool udelanej a na cem fyzicky bezi, jestli je to jeden disk, x-nasobny mirror, nebo y-diskovy raid, to by melo byt zalezitosti jen te vrstvy pod nim. Na to musi neco exitovat uz na urovni systemu, ale doposud jsem to nebyl schopny najit.
upraveno 1x, naposled 02.10.2022 23:08:09
07:20:13
02.10.2022
King
-> Matthes, záškodník z TechWebu 01.10.22 16:43:50: V jedny skupine jsem videl komentar: "I vynalezce Enigmy by marne listoval ve slovniku cizich slov "3 ...ale dosti OT.
19:17:44
01.10.2022
dragon_cb_cz
-> COL 30.09.22 18:33:34: To se asi ptáš na špatném fóru se obávám... Jinak prakticky nevím (ZFS jsem vážněji nikdy nepoužíval), ale teoreticky v tom vidím řadu komplikací - pokud si dobře pamatuju, tak třeba ty snapshoty v sobě kombinují funkce FS i volume manageru (== poolu), tzn bys krom toho FS jako takového asi musel replikovat i části metadat toho poolu atd? Jakože to co říkáš zní spíš jako duplikace poolu než FS.

Ale na druhou stranu to ani nezní neřešitelně, takže třeba proto sluníčkový kluci nějaký tooly vymysleli...
16:43:50
01.10.2022
Matthes, záškodník z TechWebu
-> StepaNoFUN: Z dvojčat prý bývá jedno chytřejší a druhý hloupější 3
16:40:39
01.10.2022
StepaNoFUN
-> Matthes, záškodník z TechWebu: Tak tohle mi prijde jako jeste vyssi level.
12:38:26
01.10.2022
Matthes, záškodník z TechWebu
-> King: To byl asi brácha od Haňule 3
18:56:27
30.09.2022
Matthes, záškodník z TechWebu
-> COL: Takovejch nadavek, to by mel zasahnout moderator 3
18:33:34
30.09.2022
COL
Vypadl mi disk v raidu. V té souvislosti mne napadlo, nevíte někdo, zda jde udělat klon zfs filesystému, který je na raid-z poolu na pool, který se na single device? Potřeboval bych takovou kopii jako zálohu, chtěl bych zachovat snapshoty a práva, takže nějaké kopírování souborů a adresářů je k ničemu.
upraveno 1x, naposled 30.09.2022 18:35:02
14:26:56
26.09.2022
Klubko_
-> Borderer: můžeš se s nějakym zažízerním připojit před ten router a vyzkoušet, jak se to bude chovat bez něj.
21:43:32
25.09.2022
Borderer
-> Klubko_: Někdy 3-4 dny OK, někdy 5x za odpoledne.

-> Jumbo: Že v podstatě nejde. když si zkusím "ping" na nějaký server, ztratí 6 paket z deseti. Vypnu/zapnu a je to OK. Vypadává to na všech zařízeních současně.
10:52:26
25.09.2022
Jumbo
-> Borderer: Co mas na mysli pod "problemy s intetnetem"? Jedno zarizeni, nebo vsechny? Pripojene kabelem/Wi-Fi? Mala rychlost, nestabilni pripojeni?

Ja se tak dlouho hrabal v domacim internetu, az jsem to mozna i prehnal, ale ted vsechno funguje bez problemu...
22:40:23
24.09.2022
Klubko_
-> dragon_cb_cz: Teamviewer, teams, zoom, skype, whatsapp? 3

-> Borderer: jak často jsou ty problémy?1
upraveno 1x, naposled 24.09.2022 22:40:39
21:57:08
24.09.2022
Borderer
Laickej dotaz. Problémy s internetem, který reálně vyřeší, že vytáhnu/zapojím router do zásuvky? Čím by to mohlo bejt, než začnu prudit poskytovatele?
23:20:24
23.09.2022
COL
To vypada, ze to je x86/x64 system... nejde to nabootovat pres usb z nejake externi flashky s nejakou rozumnou live distribuci a pak s tim zacit operovat a resit to? Ja to tak delal kdysi s QNAPem. Pripojil jsem k tomu monitor, klavesnici, v biosu nastavil odkud chci bootovat....
upraveno 3x, naposled 23.09.2022 23:43:49
21:28:45
23.09.2022
dragon_cb_cz
-> Klubko_: Kdybys nebyl až v Asii, tak ti řeknu, ať se stavíš 8
18:12:28
23.09.2022
Klubko_
-> dragon_cb_cz: jojo, zálohu mám, takže se to pokusím obnovit, jak mi to borec radí: forum.asustor.com/viewtop ic.php?f=208&...
no to budou nervy 9 36
08:59:07
23.09.2022
dragon_cb_cz
-> Klubko_: Tak můžeš to tam zkusit ještě dokopírovat a nebo obnovit tu zálohu no (pokud se dostaneš k něčemu jako funkční systém, abys to mohl udělat).
23:24:19
22.09.2022
Klubko_
-> dragon_cb_cz, darklord: lognul jsem se jako root a celej postup se mi podařilo udělat 5 včetně zálohy takže dík za rady 6 Ale nasko už nenabootuje 8 takže borec ve fóru asi dobře neporadil 8
Anebo jsem měl ty soubory nakopírovat i do /tmp/tmp_mmcblk0p2, což jsem neudělal, protže v návodu píše, že nahradit. Ale tam nebylo co nahradit.

root@AS6302T-EE20:/dev # mkdir flashka
root@AS6302T-EE20:/dev # mount /dev/sdc1 /dev/flashka
root@AS6302T-EE20:/dev # /usr/bin/toolbox diskman -lock /dev/mmcblk0 0
diskman: disk [/dev/mmcblk0] is unlocked.
root@AS6302T-EE20:/dev # dd if=/dev/mmcblk0 of=/dev/flashka/mmcblk0.i mg
15269888+0 records in
15269888+0 records out
7818182656 bytes (7.3GB) copied, 313.774713 seconds, 23.8MB/s

root@AS6302T-EE20:/tmp # mkdir tmp_mmcblk0p3

root@AS6302T-EE20:/ # mount /dev/mmcblk0p2 /tmp/tmp_mmcblk0p2
root@AS6302T-EE20:/ # mount /dev/mmcblk0p3 /tmp/tmp_mmcblk0p3
root@AS6302T-EE20:/ # cd /tmp/tmp_mmcblk0p3
root@AS6302T-EE20:/tmp/tm p_mmcblk0p3 # ls
builtin.tgz bzImage initramfs lost+found/
builtin.tgz.cksum bzImage.cksum initramfs.cksum
builtin.tgz.md5sum bzImage.md5sum initramfs.md5sum
root@AS6302T-EE20:/tmp/tm p_mmcblk0p3 # cd /tmp/tmp_mmcblk0p2
root@AS6302T-EE20:/tmp/tm p_mmcblk0p2 # ls
EFI/ boot/


root@AS6302T-EE20:/volume 1/home/admin # ls
Pre-update.tar.zip builtin.tgz.md5sum* bzImage.md5sum* initramfs.md5sum*
builtin.tgz* bzImage* initramfs*
builtin.tgz.cksum* bzImage.cksum* initramfs.cksum*
root@AS6302T-EE20:/volume 1/home/admin # cp -f builtin.tgz /tmp/tmp_mmcblk0p3
root@AS6302T-EE20:/volume 1/home/admin # cp -f builtin.tgz.cksum /tmp/tmp_mmcblk0p3
root@AS6302T-EE20:/volume 1/home/admin # cp -f builtin.tgz.md5sum /tmp/tmp_mmcblk0p3
root@AS6302T-EE20:/volume 1/home/admin # cp -f bzImage /tmp/tmp_mmcblk0p3
root@AS6302T-EE20:/volume 1/home/admin # cp -f bzImage.cksum /tmp/tmp_mmcblk0p3
root@AS6302T-EE20:/volume 1/home/admin # cp -f bzImage.md5sum /tmp/tmp_mmcblk0p3
root@AS6302T-EE20:/volume 1/home/admin # cp -f initramfs /tmp/tmp_mmcblk0p3
root@AS6302T-EE20:/volume 1/home/admin # cp -f initramfs.cksum /tmp/tmp_mmcblk0p3
root@AS6302T-EE20:/volume 1/home/admin # cd /
root@AS6302T-EE20:/ #
upraveno 1x, naposled 22.09.2022 23:44:24
16:11:59
22.09.2022
dragon_cb_cz
-> Klubko_ 22.09.22 14:52:16: Viz co ti píše -> darklord 22.09.22 14:54:42: . Fakt ty chybový hlášky čti, ono nejsou nijak zásadně kryptický a posuneš se pak dopředu rychleji.
14:54:42
22.09.2022
darklord
-> Klubko_: sudo -l ti len vypise tvoju sudo konfiguraciu pre daneho usera. A chyba naozaj bola najskor v tom ze si nebol root, na chybu sdc vs sdc1 si sa ani nedostal. Viz chybova hlaska.
upraveno 2x, naposled 22.09.2022 14:55:52
14:52:16
22.09.2022
Klubko_
-> dragon_cb_cz 22.09.22 10:20:27: já jsem teda jako root byl přihlášenej příkazem sudo -l
Tam bude krpa v tom mountovani sdc sdc1. Večer to zkusím znova.
upraveno 1x, naposled 22.09.2022 14:52:46
10:20:27
22.09.2022
dragon_cb_cz
-> Klubko_ 22.09.22 10:07:38: Příkaz jako root spustíš tím, že před nějak napíšeš sudo, tnz třeba
sudo mount /dev/sdc1 /home/admin/flash

Pokud bys chtěl na roota přepnout celou session tak jeden z těchto příkazů by měl pomoci:
sudo su -

sudo sh
upraveno 1x, naposled 22.09.2022 10:20:41
10:07:38
22.09.2022
Klubko_
-> dragon_cb_cz 22.09.22 08:22:56: hmm, na tom sdc1/sdc něco bude. Prvně jsem mountoval sdc1. Dělat na tom okolo půlnoci asi není úplně optimální.
-> darklord 22.09.22 08:27:12: no ale prvně jsem to dělal pod adminem. Login na roota jsem teda nezkoušel a pokud je pod heslem, tak ho neznám. Já bych těm chybám rád rozuměl, nemusel bych to pak řešit na virtu 3 ale k linuxu jsem přičichl jen na VOŠce, od té doby ne a to už je tvl 15 nebo kolik let 36
upraveno 1x, naposled 22.09.2022 10:08:43
08:37:10
22.09.2022
dragon_cb_cz
-> darklord: 52 Což teda platí i na mě 40
08:27:12
22.09.2022
darklord
-> dragon_cb_cz: no a hlavne asi pod rootom. Ono je fakt dolezite citat a rozumiet co za chyby clovek dostava, lebo iba 'nejde to' moc nepomoze pri rieseni...
08:22:56
22.09.2022
dragon_cb_cz
-> Klubko_: Musíš mountovat tu NTFS partition (sdc1) ne celou flashku (sdc):
mount /dev/sdc1 /home/admin/flash
upraveno 2x, naposled 22.09.2022 08:23:12
01:02:58
22.09.2022
Klubko_
tak to zhavarovalo asi na tom, že flashka byla formátovaná ve FAT32 a chtělo to zapsat soubor >4GB. Zformátoval jsem flashku do NTFS i EXfata teď ji nedokážu namountovat.

admin@AS6302T-EE20:/dev $ fdisk -l

Disk /dev/sda: 1000.2 GB, 1000204886016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 121601 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 1 33 261120 83 Linux
Partition 1 does not end on cylinder boundary
/dev/sda4 1 1 1023+ ee EFI GPT
Partition 4 does not end on cylinder boundary

Partition table entries are not in disk order

Disk /dev/sdb: 1000.2 GB, 1000204886016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 121601 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sdb1 1 33 261120 83 Linux
Partition 1 does not end on cylinder boundary
/dev/sdb4 1 1 1023+ ee EFI GPT
Partition 4 does not end on cylinder boundary

Partition table entries are not in disk order

Disk /dev/mmcblk0boot1: 4 MB, 4194304 bytes
4 heads, 16 sectors/track, 128 cylinders
Units = cylinders of 64 * 512 = 32768 bytes

Disk /dev/mmcblk0boot1 doesn't contain a valid partition table

Disk /dev/mmcblk0boot0: 4 MB, 4194304 bytes
4 heads, 16 sectors/track, 128 cylinders
Units = cylinders of 64 * 512 = 32768 bytes

Disk /dev/mmcblk0boot0 doesn't contain a valid partition table

Disk /dev/sdc: 31.6 GB, 31658606592 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 3848 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sdc1 1 3849 30915567+ 7 HPFS/NTFS

Disk /dev/md0: 2145 MB, 2145386496 bytes
2 heads, 4 sectors/track, 523776 cylinders
Units = cylinders of 8 * 512 = 4096 bytes

Disk /dev/md0 doesn't contain a valid partition table

Disk /dev/md126: 2145 MB, 2145386496 bytes
2 heads, 4 sectors/track, 523776 cylinders
Units = cylinders of 8 * 512 = 4096 bytes

Disk /dev/md126 doesn't contain a valid partition table

Disk /dev/md1: 995.5 GB, 995506520064 bytes
2 heads, 4 sectors/track, 243043584 cylinders
Units = cylinders of 8 * 512 = 4096 bytes

Disk /dev/md1 doesn't contain a valid partition table
admin@AS6302T-EE20:/dev $ mount /dev/sdc /home/admin/flash
mount: permission denied (are you root?)
admin@AS6302T-EE20:/dev $
upraveno 1x, naposled 22.09.2022 01:03:35
23:36:18
21.09.2022
Klubko_
první pokrok, daří se mi dělat zálohu:
admin@AS6302T-EE20:/volum e1/home/admin $ dd if=/dev/mmcblk0 of=/flash/mmcblk0.img

admin@AS6302T-EE20:/flash $ du -sh mmcblk0.img
1.0G mmcblk0.img
admin@AS6302T-EE20:/flash $ du -sh mmcblk0.img
1.1G mmcblk0.img
admin@AS6302T-EE20:/flash $ du -sh mmcblk0.img
1.2G mmcblk0.img
admin@AS6302T-EE20:/flash $
upraveno 1x, naposled 21.09.2022 23:36:47
19:56:36
21.09.2022
U-Geen
-> COL: za to muze virt :-)
17:56:59
21.09.2022
COL
Tak letmym pohledem mne tam znervoznuji ty divne mezery ruzne rozhazene napr. v:

volum e1
bzIma ge
/initr amfs
dev mmcblk0p2

pokud se to takhle nekam sype, tak mezera je oddelovac a nemuze to fungovat....
upraveno 1x, naposled 21.09.2022 17:57:33
Extreme Tyres